Taş Yünü Duvar Levhası

taş yünü

Taş yünü  ısı ve ses yalıtım uygulamalarında kullanılan taş yünü, enerji tasarrufu sağlayarak yaşam konforunu yükseltmektedirler. Kullanıcıların bilinçlendirilmesi, yönetmeliklerin yükseltilmesi ile yaygınlaşmıştır. Yangına olan direnci ile yapılara güç katan taş yünü malzemesi pek çok çeşitte sunulabilmektedir.

Ses yalıtım TaşYünü Bazalt, Diyabaz, Dolomit gibi kayaların eritilmesiyle püskürtülür ve bakalit ile karıştırılarak sağlanır. TaşYününün diğer adı Kaya yünü ve Rockwoll olarak da bilinmektedir. EN ISO standartlarına göre %40-60 değerleri arasında ses yalıtımı sağlamaktadırlar.

Taş Yünü Isı Ses Yalıtım Malzemesi

Taş Yünü Fiyatları

Taş Yünü Duvar Levhası Uygulaması Nasıl Yapılır ?

TaşYünü uygulanacak yüzeyin öncelikle kuru ve düzgün olması gerekmektedir. Kabarmış yüzeyler fırçalanarak temizlenmeli ve yüzeyde hasar ve çatlakların olmaması gerekmektedir. Levha çimento bazlı yapıştırma harcı ile farklı metotlar yüzeye yapıştırılır. Dübelleme işleminden sonra sistemin donatı katmanı oluşturulur.

Çimento bazlı alt kat astar sıva, yüzeye mala ile uygulandıktan sonra, üzerine alkaliye dayanıklı cam elyaf esaslı donatı filesi kenarları 10’ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde mala yardımıyla yerleştirilir. Daha sonra filenin üzerine ikinci kat astar sıva sürülerek donatı katmanı tamamlanmış olur.

taş yünü

taş yünü duvar levhaları

Taşyünü duvar levhası bir yüzü alçı plaka kaplı levhalardan oluşur. Arasında alüminyum folyo bulunur. Dış duvarların iç yüzeyinde, iç bölme ve komşu duvarlarda ısı ve ses yalıtımı sağlanması için kullanmaktadır. Kaplanacak duvar yüzeyi temizlenerek, uygulamaya hazırlanır.  Levhalar duvarın ölçüsüne göre döşemeden 1 cm, tavandan 0,5 cm mesafe kalacak şekilde kesilir. Özel alçı yapıştırma harcı levhanın taş yünü yüzeyine m2’ye 3-5 kg (8-9 topak) gelecek şekilde uygulanır.

Taş Yünü Duvar Ses Yalıtım Malzemesi

Taş Yünü Ses Yalıtımı