Ses Yalıtımında Doğru ve Yanlışlar

Ses yalıtımı uygulaması ciddi ve doğru malzemenin doğru bir şekilde uygulanması gereken işlerdendir. Yapılacak olan en küçük hata ve yanlışlarda ses geçişi engellenmez, performans alınamaz.

Öncelikle şikayet ve problemlerinize göre mekanda keşif yapılmalıdır. İstediğiniz oranda ses engelleme veya akustik ses problemleri için doğru çözüm üretilip profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır.

“Akustik sünger ses yalıtımı sağlar.” Kesinlikle yanlıştır tek başına kullanıldığında akustik süngerler ses yutucu akustik problemlere karşın kullanılan yanmaz ürünlerdir. Yerine göre düşük seviyeli seslerde yalıtım sağlamaktadır. Kalın ve yoğunluğu yüksek olursa daha etkili olur. Buradan şunu anlıyoruz; 90 dansite kg/m3 yanmaz 70 mm akustik sünger orta seviyedeki seslerin geçişini engelleyebilmektedir. Ancak epdm bariyer ile kullanılırsa örnek olarak 80 db seviyesinde bir sesi %80 e kadar engelleyebilir. Daha da detay vermek gerekirse, çift katmanlı bariyerli sünger dediğimiz malzeme yani alt katmanı süngerpan ortasında epdm ses bariyeri üst yüzeyinde kalın ve yoğun bir akustik sünger kullanılırsa ciddi derecede ses yalıtımı sağlanır ve akustik problemlerde giderilmiş olur. Üst yüzeyde yanmaz akustik ses yalıtımı süngeri olması avantajdır.

“Akustik kumaş kaplı paneller ses yalıtımı sağlamaktadır.” Buda bir yanlıştır, akustik paneller yankı yalıtımı,büyük salonlarda ses karmaşasını engellemek akustik ses problemlerini gidermek için dekoratif çözümlerden birisidir. İçinde cam yünü veya akustik sünger kullanılır. Stüdyo, Konferans salonu hastane, ofis, çağrı merkezi gibi yerlerde kullanılan akustik ses yalıtım malzemesidir.
“Duvarların bir kısmının kaplanması ile ses geçişi engellenir mi ?” Öncelikle yerinde gelip mekanın canlı keşfinin yapılması veya mekan fotoğraflarından bir çözüm oluşturulması gerekmektedir. Mutlaka yüksek seviyeli seslerin izolasyonunda bariyerli dediğimiz yoğun süngerpan ses yalıtım süngeri ve malzemesi kullanılmalıdır. Süngerpan’ da tek başına ciddi seviyelerde ses kesemez. Soruya gelinecek olursa ses geçişi sağlayan tüm duvarların kaplanması sağlıklı ve performans veren bir ses yalıtımı uygulaması olmaktadır.